Răspuns :
Răspuns: Propunerea mea, este!
Calcule:
a) masa de izooctan din 11,4 dm³ benzină cu densitatea, d(ro)=0,85 g/cm³, care se consumă pe o distanță de 100 Km=? Se calculează cu ajutorul densității, d:
d=masa/volum; masa =d.volum
Știm că, benzina are 100% izooctan (se spune în enunț), deci:
v benzină= 11,4 dm³=v izooctan= 11,4 L
Deci:
m benzină= m izooctan = d.V, dar trebuie să avem aceleași unități de măsură pentru volum (mL,)
1mL = 1cm³;
1 dm³= 1L =1000 mL; 11,4 L=11,4 . 1000mL
Rezultă:
m izooctan= 11,4.1000mL. 0,85 g/mL=9690 g
b) Volum de CO₂ degajat=X=? L Introducem datele în ecuația chimică de ardere și calculăm stoechiometric X:
M C₈H₁₈=8.AC + 18.AH = 8.12+18.1=96+18=114 g/mol
9690g izooctan.........................X L
2C₈H₁₈ + 25 O₂ = 16 CO₂ + 18 H₂O
2. 114g/molC₈H₁₈ g/mol...............16.22,4 L/mol
X= 9690 g.16.22,4 L/mol/ 2.114 g/mol=15232 L
1L = 1dm³= 1/1000 m³ = 10⁻³ m³
Deci: 15232 L= 15232:1000=15,23m³
R. 15, 232m³/ 100 km cu un consum de 11,4 L benzină
Verificați, calculele, vă rog!
Explicație:
Volumul de CO₂ (m³ și măsurat în condiții normale de temperatură și presiune, fiindcă nu sunt alte precizări), degajat din arderea unei benzine cu 100% izooctan se află prin calcul stoechiometric aplicat la ecuația chimică corectă de ardere:
C₈H₁₈ + (25)/2O₂ = 8CO₂ + 9 H₂O / înmulțim cu 2, fiindcă coeficienții sunt numere întregi:
2C₈H₁₈ + 25 O₂ = 16 CO₂ + 18 H₂O
Vom pune pe ecuația chimică datele și calculăm V CO₂ (X), astfel:
m izooctan.........................X L
2C₈H₁₈ + 25 O₂ = 16 CO₂ + 18 H₂O
2. M C₈H₁₈ g/mol...............16.22,4 L/mol
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!