Răspuns :
notam cu m = masa de amestec
cu a = masa de fenol si a = masa de alcool
672/22,4 = 30 mmoli = 0,030 moli H2
cu bromul doar fenolul reactioneaza cu formare de 2,4,6-tribromofenol
0,5a g 6,62 g
C6H5OH + 3Br2 --> Br3C6H2OH + 3HBr
94 331
=> 0,5a = 1,88 g => a = 3,76 g fenol in amestc
1,88 g 0,01 moli
C6H5OH + Na --> C6H5ONa + 1/2H2
94 0,5
0,5b g 0,02 moli
C2H5OH + Na --> C2H5ONa + 1/2H2
46 0,5
=> 0,5b = 1,84 => b = 3,68 g
=> m = a +b = 3,76 + 3,68 = 7,44 g
=> %fenol = 3,76x100/7,44 = 50,5%
=> %etanol = 100-50,5 = 49,5%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!