👤

Se consideră reacția dintre 30 g cupru de puritate 90% și acid azotic. Calculați volumul de oxid de
azot rezultat în condiții normale.​


Răspuns :

Răspuns:

Calcule:

a) Calculăm prima dată masa de Cu (m Cu) pur din 30 g cupru impur cu 90% Cu(puritate), prin calcul procentual de puritate:

mCu pur= 30 g.90%/100%= 27 g Cu pur

b) Calculăm volumul de NO (V) produs de 27 g Cu pur, cu ajutorul calcului stoechiometric, de mai jos:

               27 g Cu pur...................V NO (L)

8HNO₃ + 3Cu → 3Cu(NO₃)₂ + 2NO↑ + 4 H₂O

                3. 64g/mol.atom ......2.22,4 L/mol

V NO= 27 g Cu.2.22,4 L/mol/ 3.64 g/mol=6,3 L

R:6,3 L NO (c.n.)

Verificați, vă rog, calculele!

Explicație:

Volumul de NO (măsurat în condiții normale de temperatură și presiune, c.n.) rezultat prin reacția Cu pur cu HNO₃ se află prin calcul stoechiometric aplicat la ecuația reacției chimice, astfel:

intră în reacție 30 g cupru impur cu 90% Cu, din care numai m Cu pur reacționează

                      ↓

                m Cu pur...................V NO (L)

8HNO₃ + 3Cu → 3Cu(NO₃)₂ + 2NO↑ + 4 H₂O

               3.A Cu........................2 moli NO  sau

                3. ACu....................2. 22,4 L

unde:

A= masa atomică Cu (mol/atom gram)

22,4 L= volum molar, 1 mol gaz în c.n. ocupă 22,4 L

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari