👤

DAU COROANA!!!!!!
prețul unui obiect a crescut cu 15% și după a scăzut cu 10% ajungand sa coste 2070

a) care a fost prețul initial al obiectului

b) cu ce procent ar fi trebuit sa se modifice pretul acestuia,o singură data,pentru a ajunge de la pretul initial la cel final


Răspuns :

Răspuns:

1. 1936 lei

2. 7%

Explicație pas cu pas:

1. a+15%=b pretul dupa marirea de 15%

b-10%=2070 pretul dupa scaderea de 10%

b= (2070×10)/100+ 2070

b= 2277 lei

a= b-15%

a= 2277- (2277×15)/100

a= 1936 lei pretul initial

2. (2070×100)/1936-100%= 7%

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari