Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
x=cat costa un kg capsuni
y=cat costa un kg de zahar
12x+6y=78/:6 2x+y=13 2x+y=13
4x+4y=32/:4 x+y=8 -x-y=-8
.................
x=5 lei y=3 lei
Cât trebuie să
plătească matusa mea pe ingredientele dulcetii?
10 kg de capsuni costa =50 lei
5 kg de zahăr costa lei=15 lei
10x+5y=10×5+5×3=50+15=65 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!