👤


Mama si bunica fac dulceată. Mama cumpără 12 kg de
capsuni si 6 kg de zahăr cu 78 de lei. Iar bunica cumpără 4 kg
de capsuni si 4 kg de zahăr cu 32 de lei.
Matusa vrea si ea să facă dulceată si má roagă să aflu cât
costă 10 kg de căpsuni si 5 kg de zahăr. Cât trebuie să
plătească matusa mea pe ingredientele dulcetii?
Raspuns:
10 kg de capsuni costa | lei
5 kg de zahăr costa lei
ingredientele dulceţii mătuşii costă lei​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

x=cat costa un kg capsuni

y=cat costa un kg de zahar

12x+6y=78/:6        2x+y=13                  2x+y=13

4x+4y=32/:4          x+y=8                     -x-y=-8

                                                            .................

                                                           x=5 lei     y=3 lei

Cât trebuie să

plătească matusa mea pe ingredientele dulcetii?

10 kg de capsuni costa =50 lei

5 kg de zahăr costa lei=15 lei

10x+5y=10×5+5×3=50+15=65 lei

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari