Exercitiul 3 va rog

Răspuns:
Explicație:
3.
360g C
moli
nr . atomi
n=m : M
n=360g : 12g/moli=30moli de atomi C
1 mol atomi C----------------6,023.10²³ atomi C
30 moli C-----------------------------x
x=30 . 6,023.10²³ =180,69.10²³atomi C