Răspuns :
125 kg. ........................ 100% impur
m ................................ 80% pur
= 100 kg benzen pur
100 kg md kg
C6H6 + HONO2 --H+--> C6H5-NO2 + H2O
78 63
=> md = 63x100/78 = 80,77 kg HNO3 consumat in reactie
100% .................... 80,77 kg consumat
105% ..................... n kg introduse
=84,80 kg HNO3 introduse
md = 84,80 kg, c% = 70% , c% = mdx100/ms
=> ms = mdx100/c% = 84,4x100/70
= 121,15 kg sol. HNO3
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!