Răspuns :
Vs = 20 mL = 0,02 L , Cm = 0,01 mol/L
din Cm = niu/Vs
=> niu.NaOH = CmxVs = 0,02x0,01 = 2x10la-4 moli
n moli 2x10la-4 moli
CH3COOH + NaOH --> CH3COONa + H2O
1 1
=> n.acid = 2x10la-4 moli
Vs.acid = 20 mL = 0,02 L
niu.acid = 2x10la-4 moli
=> Cm.acid = 2x10la-4/0,02 = 0,01 mol/L = 10la-2
CH3COOH + H2O <==> CH3COO- + H3O+
initial a a / /
cons./format -x -x +x +x
echilibru a-x a-x x x
Ka = [CH3COO-]x[H3O+]/[CH3COOH]
= xla2/(a-x)la2
dar a-x = 10la-2 si x = [H3O+] = 10la-7
=> Ka = 10la-14/10la-4 = 10la-10
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!