Răspuns :
Răspuns:160 000 Newton
Explicație:
stim : masa camion = 2 tone = 2 000 kg
volum incarcatura = 4 m³
densitate sol = 3,5 g / cm³ = 3 500 kg / m³
greutatea este forta cu care Pamantul atrage gravitational corpurile
G = mx g
m = masa obiectului
g = acceleratia gravitationala ≈ 10 m/s² = 10 N /kg
greutatea totala = greutate camion + greutate incarcatura
greutate camion = masa camion x g = 2 000 kg x 10 N/kg = 20 000 N
greutate incarcatura = masa incarcatura x g
masa transportului o determinam pe baza densitatii
stim ca densitate = masa / volum
masa = densitate x volum = 3 500 kg /m³ x 4 m³ = 14000 kg
greutate incarcatura = m g = 14 000 kg x 10 N/kg = 140 000 N
greutate totala = 20 000 N + 140 000 N = 160 000 N
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!