Răspuns :
Răspuns: 5 kg + 2 kg + 500 g + 100 g + 100 g + 100 g = 7 kg 800 g
Explicație:
scriem datele corect :
un cub de fier cu latura de 10 cm si
DENSITATEA = 7,8 g/cm³
este cantarit. Se cere aflarea maselor marcate asezate pe celalalt taler.
stim ca densitatea = masa / volum
de aici, determinam masa
masa = densitate x volum
densitatea = 7,8 g / cm³
volumul unui cub este latura x latura x latura
volumul = 10 cm x 10 cm x 10 cm = 1000 cm³
masa cubului = ρ x V = 7,8 g / cm³ x 1000 cm³ = 7 800 g = 7,8 kg
suma maselor asezate pe celalalt taler trebuie sa fie 7,8 kg
Cata vreme nu stim ce mase are la dispozitie e dificil de determinat, dar cea mai probabila configuratie arata astfel :
7,8 kg = 5 kg + 2 kg + 500 g + 100 g + 100 g + 100 g
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!