Dacă masa corpului este m = 600g şi constantele elastice ale fiecărui resort sunt: k1 = 10N/m, k2 = 20N/m, k3 = 30N/n iar acceleraţia gravitaţională g = 10m/s2 să se calculeze:
a) Constanta elastică echivalentă în cazul în care cele trei resorturi sunt legate în serie; b) Constanta elastică echivalentă în cazul în care cele trei resorturi sunt legate în paralel.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!