👤

La arderea a 0,05 moli alcool metilic rezulta 2,24l CO2.Calculeaza masa de alcool in grame din care rezulta 22,4l CO2. Ac=12;Ao=16;Ah=1


DAU COROANA!!!


Răspuns :

Răspuns:

0,05............................2.24moliCO2

x ..................................22,4

x=0,5moli

M(CH3-OH)=32g/mol

m=32×0,5=16gCH3-OH

.

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari