Răspuns :
REGULA DREPTUNGHIULUI:
c1=90% -----------------> c.f.-c2 = 45-10= 35 parti masa sol. 90%
c.f.=45%
c2=10% -------------------> c1-c.f= 90-45= 45 parti masa sol. 10%
------------------------------------------------
total = 35+45= 80 parti sol. finala
80 parti sol. finala ............. 35 parti sol. 90% .............. 45 parti sol. 10%
2000 g ..................................... ms1 g ............................... ms2 g
= 875 g sol 90% = 1125 parti sol 10%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!