👤

4 kg de banane costă 23 RON 3 kg de același fel costă puncte puncte​

Răspuns :

Aflăm cât costă un kg

23:4=5.75 lei

Vedem cât costă 3 kg

5.75×3=17.25 lei

Răspuns: 17.25 lei

3 kg de acelasi fel costa:23:4=5,75 5,75×3=17,25

răspuns : 17 lei si 25 bani