Un corp de greutate G , asezat pe un plan orizontal , este tras cu frecare de o forta care formeaza unghiul a=60° cu orizontala . Care este valoarea fortei F stiind ca acest corp se misca cu acceleratia a=2g/radical3 si coeficientul de frecare este de q= 1/radical3
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!