Răspuns :
Răspuns:
m apaa = 66,66
Explicație:
C1=15%
ms1=100kg
C2=9%
m apa ad=?
Stii formula concentratiei...deci poti afla md..
C1=md/ms1 * 100
md/100*100=15 ==> md =15kg
Acum inlocuiesti in formula celei de a 2a concentratii..
C2=md/ms2 *100
15/ms2*100=9
ms2=1500/9
ms2=166,66
ms2 este ms1 + masa de apa care se adauga
ms2=ms1+m apa.
100+m apa = 166,66 ==>m.apa=66,66kg
Sper ca te-am ajutat...apropo , iesea cu perioada , dar eu am pus doar 2 zecimale
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!