👤

DAU CORONITA 4. Elevii au aflat că în timpul unui strănut obişnuit, viteza aerului expulzat din plămâni este de
aproximativ 16 m/s. Calculează durata deplasării aerului, cu această viteză, pe o distanta de
1.2 m. Exprimă rezultatul în milisecunde. Help​


Răspuns :

Formula pentru distanta: d= t* v, atunci

T=d/v t=1,2m/16 m/s= 0,075 s

0,075s = 75 ms