Răspuns :
Răspuns:
Calcule:
1) CM HCl=? moli/L (sau M), pH=3
C M HCl=CM H⁺=10-exp pH
CMHCl=10⁻³ mol/L (M)
2) n moli HCl dizolvat în 500 mL soluție cu concentrația molară în HCl=10⁻³ M= ? Se aplică definiția CM.
CM HCl = n moli HCl dizolvat / Vs (L)
n moli HCl dizolvat= CM (mol/L) .Vs(L)
Vs(L)=volum soluție (L)=500 mL :1000L=0,5 L
Rezultă că:
n moli HCl dizolvat=10⁻³ mol/L.0,5 L=5.10⁻⁴ mol
Este o soluție diluată de HCl.
La calcule am neglijat contribuția ionilor de H⁺ din ionizarea apei la 25 grade C (10⁻⁷M)
R:5.10⁻⁴ moli HCl
Explicație:
Aflarea numărului de moli de HCl dizolvat în 500 mL soluție cu pH=3, se bazează pe definiția pH-ului și relația lui de calculare, pentru acizii tari:HCl, H₂SO₄-prima treaptă de ionizare, HClO₄, HNO₃:
pH=-lg CM H⁺ = la acizii tari=-lg CM HA tare
CM H⁺=CM HAtare=10⁻(exp pH)
unde:
CM H⁺= concentrația molară a ionilor de H⁺ (H₃O⁺) din soluția acidului tare, în urma ionizării lui (M, mol/L)
CM HA=concentrația molară a acidului tare, dizolvat (M, sau mol/L)
HA după ce este dizolvat în apă, ionizează total în ionii H⁺ și A⁻, într-un raport molar:
1mol HA...ionizează în 1mol H⁺ ...și 1 mol de A⁻
HA aq = H⁺aq + A⁻ aq
acid1 tare acid2 tare baza1 conjugată slabă
H⁺ nu poate exista liber în soluția apoasă și se combină cu apa:
H⁺ + H₂O = H₃O⁺
Concluzie:
Ordinea calculelor este:
pH⇒CM HCl ⇒ n moli HCl dizolvat
Verificați calculele, vă rog!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!