Cu câte grame de KOH reacționează 500ml soluție de HCl de concentrație 0,1 molar pentru ca reacția să fie totală? Indicații: scrieți ecuația, aflați numărul de moli de HCl din concentrația molară și apoi lucrați pe ecuație. Se dau: AH =1, ACl =35,5, AK =39 și AO =16
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!