👤

Densitatea unui corp este p=2700Kg/m². Ştiind că volumul lui este de 2m cubi, aflați
masa corpului.


Răspuns :

p=2700kg/m³

V=2m³

p=m/V =>m=p·V=2700·2=5400kg

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari