👤

Din Moieciu pleaca spre Câmpulung un biciclist cu viteza v1=12 km/h . Cu ce vieza trebuie să se deplaseze un motociclist care pleacă din Câmpulung spre Moieciu simultan cu biciclistul pentru a-l întalni pe acesta dupa o ora de la plecare ? Exprima rezultatul în metri pe secunda.
Va rog !!!!! Dotesc si eu sa ma ajute cineva....​


Răspuns :

Răspuns:

Vm=12,5m/s

Explicație:

Notăm cu vm viteza motociclistului

T=1h

D=57km

Vr(viteza relativă)=D/T=57km/h

Vr=V1+Vm

Vm=45km/h=12,5m/s