a)
cubul din gheata = apa, miu.apa = 18 g/mol
18 g H2O .......... 1 mol ............ 1x6,022x10la23 at. O
m g .......................................... 24088x10la19 at. O
= 72000x10la-4 g H2O sau 7,2 g apa
b)
ro = 0,9 = m/V
=> V = m/ro = 7,2/0,9 = 8 cm3
c)
V = 7,2/1 = 7,2 cm3