O raza de lumina ajunge la suprafata de separare aer-
apa sub unghiul de incidenta i=76 o . O parte din lumina
se reflecta, iar cealalta se refracta subunghiul de
refractie r= 47 o . Cunoscand indicele de refractie al
aerului n 1 =1, sa se determine:
a) unghiul de reflexie si desenati razele de lumina
care ajung la suprafata de separatie aer-apa
b) indicele de refractie al apei
c) viteza de propagare a luminii in apa.
Se dau: sin76 o =0,97 si sin47 o =0,73, c=3∙10 8 m/s).
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!