👤

Se prepara 500cm^3 soluție prin dizolvarea in apa a 11,2 L HCL gazos. Calculați concentrația molari a soluției astfel obținute

Răspuns :

Răspuns:

C = nr.de moli ( niu) / V sol

V sol= 500 cm³ = 0,5 dm³= 0,5 L

nr. de moli= V HCl/ V molar

nr de moli= 11,2/22,4= 0,5 mol

deci C= 0,5/0,5 = 1 M

Sper că te-am ajutat !