Răspuns :
Răspuns:
-calculez masa si moli Ca(OH)2
c=mdx100/ms---> md=5x200/100g= 10gCa(OH)2
niu=m/M= 10/74 mol=0,135molCa(OH)2
-calculez masa si moli HCl
md= 7x300/100g= 21gHCl
niu=21/36,5mol=0,287molHCL
-din ecuatia de mai jos, se deduce ca daca se fac calculele cu moli HCl, este insuficient Ca(OH)2--> se fac calculele in functie de moli Ca(OH)2
2mol.........1mol..............1mol
2HCl + Ca(OH)2----> CaCL2+2H2O
x.............0,135mol.............y
y= 0,135molCaCL2-----> m= niuxM=0,135X111g=15g-CaCl2--------b.
x=0,27mol-HCl----> m= niuxM= 0,27X36,5g=9,86gHCl----> e
IN SOLUTIE, ramane exces de HCL deci mediul este acid
xplicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!