👤

La rezistenta frigiderului se aplica o tensiune de 110 volt, iar prin el circula o tensiune de 0,9 amperi


Răspuns :

Răspuns:

R=122,2Ω

Explicație:

R=U/I

R=110V/0,9A

R=122,2Ω