Răspuns :
Metoda comparației
3kg cartofi.... 4kg morcovi... 6400lei
2kg cartofi... 5kg morcovi... 6600lei
Înmulțim prima relație cu 2, iar a doua relație cu 3
6kg cartofi... 8kg morcovi... 12800lei
6kg cartofii.. 15kg morcovi.. 19800lei
Ne rămâne
15-8 =7 kg morcovi
Care costa
19800 - 12800 =7000 lei
1)Cât costă un kg de morcovi?
7000 :7 =1000 lei
2)Cât costă 4 kg de morcovi?
4 ×1000 =4000 lei
3)Cât costă 3 kg de cartofi?
6400 - 4000 =2400 lei
4)Cât costă un kg de cartofi?
2400 :3 =800 lei
Răspuns:
m = 1000lei/kg (morcov)
c = 800 lei/kg (cartof)
Explicație pas cu pas:
3c + 4m = 6400 | ×2
2c + 5m = 6600 | ×3
6c + 8m = 12800
6c + 15m = 19800
scadem relatiile
6c + 15m - 6c - 8m = 19800 - 12800
15m - 8m = 7000
7m = 7000
m = 1000lei/kg (morcov)
inlocuim m in una din relatii
3c + 4×1000 = 6400
3c = 6400 - 4000
3c = 2400
c = 800 lei/kg (cartof)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!