Răspuns :
S+O₂→SO₂
2SO₂+O₂→2SO₃
SO₃+H₂O→H₂SO₄ (gazul SO₃ este barbotat in apa si se obtine ,,sangele industirei'' - vitriolul)
notam 90 kg deasupra H₂O si masa moleculara a apei sub:
M(H₂O) = 2*A(H) + A(O) = 2*1 + 1*16 = 2+16 = 18
sub H₂SO₄ notam masa moleculara a sa, iar deasupra punem ,,x'':
M(H₂SO₄)=2*A(H)+1*A(S)+4*A(O)= 2*1+1*32+4*16=2+32+64=98
scoatem proportia :
[tex]\frac{90kg}{18kg} = \frac{x}{98kg}[/tex] ⇒ [tex]x=\frac{98*90kg}{18} = 490 kg H2SO4[/tex]
CaO+H₂O→Ca(OH)₂ (CaO NU se dizolva in H₂O, dar reactioneaza)
in cazul apei, procedam la fel cum am facut anterior, dar notam ,,y'' deasupra Ca(OH)₂ si masa moleculara sub:
M(Ca(OH)₂) = 1*A(Ca)+2*A(O)+2*A(H) = 40 + 2*16+2*1=40+32+2=74
scoatem proportia:
[tex]\frac{90kg}{18kg} = \frac{y}{74kg}[/tex]⇒[tex]y=\frac{74*90kg}{18} = 370kgCu(OH)2[/tex]
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!