Un fir de cupru folosit pentru transportul energiei electrice are lungimea l0= 60 m la temperatura t0= 0°C.Calculati cu cât se va modifica lungimea firului dacă temperatura mediului ambiant devine: A)T1=253K (kelvin) B)T1=313K (kelvin)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!