👤

Determinați alingirea resortului știind ca asupra lui acționează o forța F=0,02N , iar constanta elastica K=4N/m
Rezultatul va fi calculat in cm


Răspuns :

Răspuns:

Δl=0.5cm

Explicație:

F=Fe

F=kΔl

0.02N=[4N/m]xΔl

Δl=0.02m/4=0.02x100cm/4=2/4=1/2=0.5cm