Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
-se afla masa pura de CuCO3
p=80% { 100- 20=80 }
mp= p.mi :100
mp=80 . 620 : 100=496 kg CuCO3 pur
496kg ykg wkg xkg zkg
CuCO3 + 2 HCl = CuCl2 + CO2 + H2O
124kg 2.36,5kg 135kg 44kg 18kg
-se afla masa de CO2
x=496 . 44 : 124=176 kg CO2
-se calculeaza pierderile de gaz
176 . 5 : 100=8,8 kg CO2 se pierde
176 kg - 8,8kg=167,2 kg CO2 ramas
-se afla masa de HCl care participa la reactie
y=496 . 73 : 124=292kg HCl------> md sol. de HCl
-se afla ms sol. de HCl
ms=md.100 : c
ms=292 . 100 : 30=973,3 kg sol. HCl
-se afla masa de apa din sol. de HCl
mapa= ms - md
mapa = 973,3 - 292=681, 3 kg H2O
-se afla masa apei care rezulta din reactie =z
z=496 . 18 : 124=72 kg H2O
-se afla masa de apa totala
mapa t = 681,3 + 72=753,3 kg apa
-se afla masa de CuCl2
w=496 . 135 : 124=540 kg CuCl2-----> md sol. finale
- se afla c finala
cf= md . 100 : ms
ms=md + mapa totala
ms= 540 + 753,3=1293,3 kg sol. de CuCl2
cf=540 .100 : 1293,3 =41,75%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!