👤


7. La un spectacol s-au vândut 2500 de bilete de trei categorii: 15% cu pretul de 14 lei biletul 56% cu pretul de 10 lei
biletul, iar restul cu pretul de 5 lei biletul. Calculati suma totala incasată
*cine raspunde, corect si explicit, are inima si steluta*


Răspuns :

2500 bilete

15/100.........14 lei

56%.....10 lei

Restul....5 lei

Rezolvare:

1. Cate bilete de 14 lei s-au vandut?

15/100 • 2500= 375 bilete de 14 lei

2. Ce suma s-a incasat pe biletele de 14 lei?

375•14= 5250 lei

3. Cate bilete de 10 lei s-au vandut?

56/100 • 2500 = 1400 bilete de 10 lei

4. Ce suma s-a incasat pe biletele de 10 lei?

1400•10= 14000 lei

5. Cate bilete de 5 lei s-au vandut?

2500-(375+1400)= 2500-1775= 725 bilete de 5 lei

6. Ce suma s-a incasat pe biletele de 5 lei?

725•5= 3625 lei

7.Ce suma s-a incasat in total?

5250+14000+3625=19250+3625=22875 lei

R:22875 lei

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari