👤

Marc vizitează un parc cu 49 de atracţii. Parcul este deschis de la ora 9.00 la 17.45. Pentru a
ajunge la o atracție, ii trebuie 5 minute. Pentru fiecare atractie, timpul de aşteptare este de 35
de minute, vizitarea atractiei durează 7 minute.
Marc se opreşte 20 minute pentru a mânca.
Care este numărul maxim de atractii diferite pe care le va putea vizita intr-o zi?​​


Răspuns :

Răspuns:

10 atractii

Explicație pas cu pas:

Parcul este deschis de la ora 9.00 la 17.45.

17h 45' - 9h 00' = 8h 45' = 8x60+45 = 480+45 = 525 minute

Scadem pauza de 20 minute => 525 - 20 = 505 minute ramase

Timpul total necesar vizitarii unei atractii este de :

5 minute + 35 minute + 7 minute = 47 minute

505' : 47' = 10 atractii + 35 minute ramase , timp in care nu mai poate vizita o alta atractie.

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari