Răspuns :
Sper că este explicită rezolvarea!
EDIT: FIERUL are densitatea de 7,8 g/cm^3, NU Aluminiul.

Răspuns: 7,8 g / cm³ = 7800 kg / m³, materialul este FIER.
Explicație:
avem un cub cu latura de 5 cm, care cantareste 0,975 kg
trebuie sa aflam densitatea si - de aici - materialul din care este confectionat
Densitatea = masa / volum
masa = 0,975 kg = 975 grame
volumul oricarui cub este V = latura x latura x latura = 5 cm x 5 cm x 5cm = 125 cm³
densitatea = m/V = 975 g / 125 cm³ = 7,8 g / cm³ = 7800 kg / m³
[ densitatea = masa / volum = 0,975 kg / 0,000125 m³ = 7 800 kg / m³ ]
Daca nu stim deja, cautam in tabelele de densitate si aflam ca aceasta densitate apartine elementului FIER
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!