Răspuns :
AgNO3+Cu--->Cu(NO3)2 + Ag
Magno3=192 x 170/64=510g AgNO3
510 x 100/50=1020g AgNO3
Răspuns:
Explicație:
192g xg
Cu + 2AgNO3 = Cu(NO3)2 + 2Ag
64g 2.170g
x=192 . 340 : 64=1020 g AgNO3-------->acesta este md sol. de AgNO3
ms=md .100 : c
ms=1020 . 100 : 50=2040g sol .AgNO3
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!