1. CE CANTITATE DE SUBSTANTA DIZOLVATA ESTE NECESARA PENTRU A OBTINE 2KG SOLUTIE DE CONCENTRATIE 10 LA SUTA.
2. SE DA 80g SOLUTII DE CONCENTRATIE 15 LA SUTA SI SE ADAUGA 20g APA. SE CERE CONCENTRATIA PROCENTUALA A SOLUTIEI FINALE.
3. CE MOLARITATE (Cm) ARE SOLUTIEA CARE CONTINE 40g KaOH DIZOLVATA IN 500 cm³ SOLUTIE .
4. CATA SUBSTANTA DIZOLVATA CONTIN 0,2dm³ solutie H₂SO₄ DE CONCENTRATIE 0,1 M.
MASE ATOMICE : ATOM NA=23, ATOM O= 16, ATOM H=1, ATOM S=32
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!