1. O SOLUTIE DE Na₂SO₄ CONTINE 28,4 g solvat in 250cm CUBI de solutie. ce concentratie molara are solutia.
2. O solutie contine 35,6 g Al CL₃ SI ARE CONCENTRATIA MOLARA 0,2 m. Ce VOLUM ARE SOLUTIA
3. Ce concentratie procentuala are solutia obtinuta prin dizolvarea a 136g NH₃ in 264g apa
4. SE DA 600g DE SOLUTII KOH CU CONCENTRATIA 22,4 la suta. Ce cantitate de KOH este dizolvata in solutie
mase atomice : ATOM DE NA = 23, ATOM S =32, ATOM DE O =16, ATOM AL= =27, ATOM CL=35,5
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!