Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Problemele de tipul acesta se rezolva prin metoda comparatiei.
5 kg portocale ...........6 kg banane ..................39 lei
3 kg portocale ...........3 kg banane ..................21 lei (x 2)
6 kg portocale ...........6 kg banane ..................42 lei
Fata de prima linie, pe a treia ai in plus 1 kg de portocale si 42 - 39 = 3 lei
1 kg portocale costa 3 lei
3 kg banane costa 21 lei - 3 x 3 lei = 21 - 9 = 12 lei
1 kg banane costa 12 : 3 = 4 lei
Raspuns :
Un kg banane =4 lei
Un kg portocale =3 lei
Rezolvare :
Nu voi mai pune kg pe desen
Notăm p=kg portocale
b=kg banane
5p..............6b..............39 lei
3p..............3b...............21 lei |×2 (înmulțim tot cu 2)
----------------------------------
6p..............6b..............42 lei
5p..............6b..............39 lei
1p................/...................3 lei
3×3=9 lei 3 kg portocale
21-9=12 lei 3 kg banane
12:3=4 lei un kg banane
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!