👤

Un muncitor a săpat un șanț in trei zile. În prima zi a săpat 1/4 din total, a doua zi a săpat 3/6 din rest, iar în a treia zi 36 m. Câți metrii a săpat muncitorul? va rog ajutați-mă​

Răspuns :

Atat.Am facut rezolvare grafica.Sper ca intelegi ce scrie.

Vezi imaginea XXALINAALUNAXX

Răspuns:

96 metri

Explicație pas cu pas:

Cati metri a sapat in a doua zi

36 metri

Cati metri a sapat in prima zi

36×2= 72

72÷3=24 metri

Cati metri a sapat in total

36+36+24= 96 metri

Sper ca te-am ajutat