Piatra vânata = Cu(SO)4
Se cunoaște:
ms=20kg
c=1,5%
—————————
Se cere:
md=?
—————————
Rezolvare:
c=md•100/ms
=> md=c•ms/100
md=1,5•20/100
md=0,3kg
md=300g
—————————
S-au folosit următoarele notații:
ms=masa soluție
c=concentrație
md=masa dizolvat, respectiv masa de piatra vânata
—————————
Sper ca te-am ajutat :)