Răspuns :
Răspuns: 350 kg / m³
Explicație:
densitatea este raportul dintre masa si volum
ρ = m/v
va trebui sa aflam masa corpului si volumul sau
stim greutatea = 700 N.
mai stim ca greutatea = masa x g
putem afla masa m = G / g = 700 N : 10 N/kg = 70 kg
Acum aflam volumul corpului
Volumul paralelipipedului = Lungime x latime x inaltime = 1 m x 1 m x 0,2 m = 0,2 m³
stim masa, stim volumul, aflam densitatea
ρ = m / V = 70 kg / 0,2 m³ = 350 kg/ m³
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!