Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
CaO + 2HCl = CaCl2 + H2O
REACTANTI PRODUSI DE REACTIE
oxid de calciu + acid clorhidric = clorura de calciu + apa
56g + 2.36,5g=111g +18g
56g + 73 =111g + 18
129g = 129g
MCaO= 40 +16=56
MHCl=1 + 35,5=36,5
MCaCl2=40 + 2 . 35,5=111
MH2O= 2+16=18
CaO +2 HNO3= Ca(NO3)2 +H2O
REACTANTI PRODUSI DE REACTIE
oxid de calciu + acid azotic = azotat de calciu + apa
56 g + 2.63g=164g +18g
56g + 126g = 164g + 18g
182 g =182g
MCaO=56
MHNO3=1 + 14 + 3.16=63
MCa(NO3)2=40 + 2.14 + 6.16=164
MH20=18
CaO + H2SO4=CaSO4 + H2O [dupa model incearca singur!!!!]
MH2SO4=2+32+4.16=98
MCaSO4=40 +32 +4.16=136
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!