Răspuns :
Se dă masa (în grame) de N₂ aflat în condiții normale (c.n.: t = 0°C, p = 1 atm): m(N₂) = 200g
Pentru a determina volumul ocupat de aceste 200g N₂ trebuie cunoscută cantitatea de substanță (nr. de moli), care se află din relația: [tex]n=\frac{m}{M}[/tex] , unde:
m -> masa cunoscută de N₂ (200g)
M -> masa moleculară a N₂ ([tex]M=2A_{N_2}=2\cdot14=28\ g/mol[/tex])
Astfel, nr. de moli va fi:
[tex]n=\frac{m}{M}=\frac{200{\not}g}{28\ {\not}g/mol}=7.143\ mol[/tex]
Volumul ocupat de un gaz în condiții normale se determină din relația: [tex]n=\frac{V}{V_M}[/tex] , unde:
n -> nr. de moli de gaz (în acest caz, n = 7.143 mol, calculat mai sus)
Vm -> volum molar - volumul unui mol de gaz aflat în c.n (Vm = 22.4 L/mol)
Astfel, volumul ocupat de N₂ în condiții normale este:
[tex]n=\frac{V}{V_M}\implies V=n\ \cdot\ V_M=7.143\ {\not}mol\ \cdot\ \ 22.4L/{\not}mol=160\ L[/tex]
Numărul de molecule corespunzătoare celor 7.143 moli de N₂ se determină cunoscând constanta lui Avogadro (NA = 6.022×10²³ particule/mol) și aplicând regula de 3 simplă:
dacă 1 mol de gaz conține 6.022×10²³ molecule
atunci 7.143 moli de gaz vor conține x molecule
⇒ x = (7.143×6.022×10²³) / 1 = 43.015×10²³ molecule
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!