👤

1) O distanta de 6540 km a fost parcursa in 100 ore.ce distanță va fi parcursa în 43 ore cu aceași viteză?
2)100kg de bomboane costă 4057,2 lei.cat costa 54 kg de bomboane?


Răspuns :

Răspuns:

a) 1) Aflăm ce distanță a fost parcursă într-o oră .

6540:100=65.4 km

2) Aflăm ce distanță va fi parcursă în 43 ore.

65.4×43=2812.2 km

b) 1) Aflăm cât costă un kg de bomboane.

4057.2 : 100 =40.572 lei

2) Aflăm cât costă 54 kg de bomboane.

40.572×54=2190.888

..................