Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
4 s .... 3 p .... 66 lei
4 s .... 6 p .... 84 lei
Metoda comparatiei. Observam ca nr de stilouri este egal, iar diferenta de plata e din cauza numarului diferit de pixuri
(6-3) pixuri ... (84-66) lei, deci pentr 3 pixuri s-a platit 18 lei
18:3=6 lei costa 1 pix. Atunci 4 stilouri ... 66 lei - 3·6 lei = 66-18=48 lei
48 lei : 4 = 12 lei costa 1 stilou.
Raspuns: 12 lei; 6 lei.
Sper că te-am ajutat coroană te rog ....... Succes în continuare!

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!