Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
3 kg cartofi .............4 kg morcovi ......................6400 lei (x 2)
2 kg cartofi .............5 kg morcovi........................6600 lei (x 3)
_______________
6 kg cartofi.................8 kg morcovi......................12800 lei
6 kg cartofi.................15 kg morcovi......................19800 lei
15 - 8 = 7 kg morcovi.........19800 - 12800 = 7000 lei
1 kg morcovi ......................7000 : 7 = 1000 lei
3 kg cartofi ...........6400 - 4 x 1000 = 6400 - 4000 = 2400 lei
1 kg cartofi .............2400 : 3 = 800 lei
3 kg cartofi....... 4 kg morcovi..... 6400 lei I x2
2 kg cartofi...... 3 kg morcovi..... 6600 lei I x3
Primul pas este sa egalam un termen de comparatie, eu am sa aduc la acelasi termen de comparatie kg de cartofi.
6 kg cartofi..... 8 kg morcovi..... 12800 lei
6 kg cartofi..... 9 kg morcovi..... 19800 lei
Acum e usor de rezolvat
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!