Răspuns :
Răspuns: Propunerea mea este:
Avem un exemplu de concentrare a unei solutii, prin introducere de aceeasi substanta dizolvata in solutia diluata a aceastei substante.
Etape de calcul, pe baza explicatiilor de mai jos sunt:
1) Calculam, md1, masa dizolvata, de NaOH din 200 g solutie de 10% concentratie procentuala cu relatia matematica pentru C%, concentratia procentuala:
C% = md.100/ms
md1= 10%.200g/100%=20 g de NaOH dizolvat in prima solutie.
2) Calculam md2, masa de NaOH din solutia numar 2, dupa amestecare:
a) md2 este suma dintre:
md2=a(g) NaOH + 20 g NaOH
b) md2 se calculeaza si din C%:
md2=15%. ms2/100%
ms2=a+200
Rezulta ca: md2=0,15.(a+200)
Din relatiile a si b rezulta:
a+20= 0,15.(a+200)
3) Calculam a, din relatia de mai sus:
a+20= 0,15a+ 30
a-0,15a=30-20, 0,85 a= 10
a=10/0,85=11,764g
R: 11,764 g de NaOH
Verificati calculele, va rog!
Explicație:
Schema datelor si deducerea etapelor de calcul este urmatoarea:
fie a=masa de NaOH solid, care se introduce in 200 g solutie 10%, pentru concentrarea ei.
a (g) NaOH + ms1= 200 g solutie NaOH 10% = ms2 de 15%
↓ ↓
C%1=10% NaOH C%2=15% (a crescut)
md1NaOH=C%1.ms1/100 md2 NaOH=C%2.ms2/100
md2=a+md1
ms2=a+200
Din egalitatea:
md2=15%.ms2/100, calculam a !
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!