👤

Cum determin fractia molara pentru o soluție de H2SO4 de concentrație 49%?

Răspuns :

Răspuns:

consideri 49 g H2SO4   si 100g H2O

calculezi nr de moli de H2SO4 ,  nH2SO4 =  49 / 98 = 0,5 moli

calculezi nr de moli de H2O ...m H2O = 100 - 49 = 51g  si n H2O = 51 / 18 =2,833 moli H2O

Nr. total de moli  = 0,5  + 2,833 = 3,333 moli

fractia molara ptr H2SO4  = xH2SO4 = n H2SO4  / n total = 0,5  / 3,333  =0,15

x H20  = nH2O  / n total  = 2,833  / 3,333  = 0 , 85

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari