Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
c1=10%
md1=120g sare
ms2=1600g
c2= 2c1=2.10=20%
ms3=2500g
md3=md2 - md1
mapa=160g
se cere : ms1
md2
c3
mapa finala
cfinal
a.
ms1=md.100 : c1
ms1=120 .100 : 10=1200g
b.
md2= c2.ms2 :100
c2=2.c1= 20%
md2=20.1600 : 100=320g sare
c.
md3= md2 - md1
md3= 320 - 120=200g sare
d.
mapa finala= mapa1 + mapa2 + mapa3 + mapa
mapa1 = ms1-md1
mapa1= 1200 - 120=1080 g
mapa2=ms2 - md2
mapa2=1600 - 320=1280g
mapa3= 2500 - 200=2300g
mapafinala= 1080 + 1280 + 2300 + 160=4820g
e.
cf= mdf .100 : msf
mdf= md1 + md2 + md3
mdf=120 + 320 +200=640 g
msf= 1200 + 1600 + 2500 +160=5460 g
cf= 640.100 : 5460=11,72 %
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!