Răspuns :
Răspuns: 4 500 000 N = 4,5 MegaNewton
Explicație:
Greutatea = masa x g
masa = masa obiectului, in cazul nostru masa nisipului
g = acceleratia gravitationala ≈ 10 N/kg
cum aflam masa ?
din datele problemei, stim dimensiunile gropii pline cu nisip si densitatea nisipului .
densitatea = masa / volum
masa = densitate x volum
volumul nisipului = volumul gropii = 3 m x 2 m x 50 m = 300 m³
densitatea = 1,5 g / cm³ = 1500 kg / m³
masa nisipului = 1500 kg / m³ x 300 m³ = 450 000 kg
greutatea nisipului = masa nisipului x g
G = 450 000 kg x 10 N / kg = 4 500 000 Newton
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!